Κυριακή 23 Απριλίου 2017

Ακατάλληλο για καρδιακούς στο φινάλε το ματς Απείθαρχος - Π.Α.Ο. Κόνιτσας!!!

Στο Ενωσιακό γήπεδο ο Απείθαρχος υποδέχτηκε τον Π.Α.Ο. Κόνιτσας σε ένα ντέρμπι για την παραμονή στην κατηγορία που έληξε ισόπαλο με σκορ 2-2!

Μια ισοπαλία που αφήνει ανοιχτούς λογαριασμούς την τελευταία αγωνιστική για το ποιος θα σωθεί, καθώς οι δυο ομάδες ισοβαθμούν με 27 βαθμούς. Οι ακρίτες έχουν δύσκολο εκτός έδρας παιχνίδι με τη Ζωοδόχο, που καίγεται για βαθμούς, εκτός έδρας. Ενώ ο Απείθαρχος ταξιδεύει στο Κεφαλόβρυσο για να παίξει με την αδιάφορη τοπική Αναγέννηση.

Στο πρώτο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πιο επιθετικά και παρότι βρέθηκαν πίσω στο σκορ, έκαναν μέσα σε 6 λεπτά την ανατροπή. Πριν το τέλος του ημιχρόνου ο Απείθαρχος έχασε σπουδαία ευκαιρία να ισοφαρίσει.

Στην επανάληψη ο Π.Α.Ο. Κόνιτσας κλείστηκε πίσω και δέχονταν μεγάλη πίεση από τους γηπεδούχους. Ο Απείθαρχος κατάφερε να ισοφαρίσει στο 85΄ και για 5 λεπτά το ματς έγινε "ροντέο" καθώς χάνονταν ευκαιρίες εκατέρωθεν.

Το φιλμ του αγώνα :

Στο 10΄ ο Μάρκος νικιέται σε φάση τετ-α-τετ από τον Ράπτη.

Στο 20΄ ανατροπή του Σταμούλη από τον Γκίκα Π., το πέναλτι εκτελεί εύστοχα ο Ζιάρας για το 1-0.

Στο 25΄ ο Μάρκος εκτελεί το κόρνερ, κεφαλιά του Καρακατσιάνη στο πρώτο δοκάρι για το 1-1.

Στο 31΄αντεπίθεση για τον Π.Α.Ο. Κόνιτσας και ο Κιτσάκης από δεξιά με πολύ ωραίο σουτ κάνει το 1-2.

Στο 45΄ ο Κατσούρης εκτελεί το φάουλ, ο Παπαχαρίσης χάνει τη μπάλα μέσα από τα χέρια του και πριν περάσει τη γραμμή ο Σακκάς βγάζει σε κόρνερ.

Λήξη ημιχρόνου

Στο 64΄ σουτ του Γιάννειου από κοντά, μπλοκάρει με δεύτερη προσπάθεια ο Παπαχαρίσης.

Στο 70΄ υποδεικνείεται οφσάιντ κατά του Π.Α.Ο. Κόνιτσας, αλλά δεν υπήρχε παράβαση.

Στο 85΄ φάουλ του Γιάννειου από δεξιά, κεφαλιά του Ζιάρα μέσα από την περιοχή και 2-2.

Στο 90΄ ο Ζιάρας έβγαινε μόνος του, τον ανατρέπει από πίσω ο Λακκάς. Σωστή η κόκκινη κάρτα και η αποβολή του παίκτη των φιλοξενουμένων.

Στο 91΄ "κομπίνα" στο φάουλ από τους Ζιάρα και Γιάννειο, σουτ του δεύτερου και η μπάλα γλύφει το δεξί κάθετο δοκάρι.

Στο 92΄ ωραίο γυριστό σουτ του Κιτσάκη από το ύψος της περιοχής, η μπάλα τραντάζει το οριζόντιο δοκάρι.

Στο 93΄ φάουλ του Γκικα Ν., κεφαλιά του Ζαχαρόπουλου από πολύ κοντά και η μπάλα περνάει λίγο άουτ.

ΑΠΕΙΘΑΡΧΟΣ : Ράπτης, Βλάχος (Ντόντης 61΄), Διβάνης, Πυρετζίδης (Κοντογιάννης 76΄), Κατσούρας, Πανάρετος, Σταμούλης, Κωνσταντινίδης, Στογιάννης (Λογοθέτης 46΄), Ζιάρας, Γιάννειος

Π.Α.Ο. ΚΟΝΙΤΣΑΣ : Παπαχαρίσης, Ζαχαρόπουλος, Γκίκας Π., Σακκάς, Παρασκευάς (Σπανός Α. 50΄), Σπανός Χ., Κυρτζόγλου (Κατσούκης 65΄), Λακκάς, Καρακατσιάνης (Γκίκας Ν. 86΄), Κιτσάκης, Μάρκος