Τετάρτη 5 Μαΐου 2021

Π.Α.Σ. Γιάννινα W.B.C. : Ήττα εντός από τον Π.Α.Ο.Κ.

Μονόδρομος ήταν για τον ΠΑΣ Γιάννινα WBC, η νίκη στον αγώνα με τον ΠΑΟΚ για την 4η αγωνιστική του β’ γύρου της Α1 Γυναικών.

Παρά την προσπάθεια της ομάδας του Νίκου Δουβίτσα, ο ΠΑΟΚ έφυγε νικητής από το παρκέ με 64-49 και έβαλε στοπ στις φιλοδοξίες του ΠΑΣ να διεκδικήσει την είσοδο του στην τετράδα και τη συμμετοχή στον μικρό τελικό του πρωταθλήματος.

Αν και ξεκίνησε «ζεστός» τον αγώνα ο ΠΑΣ Γιάννινα όπου και πήρε κεφάλι στο σκορ με μακρινά σουτ, και «φλέρταρε» και με διψήφιες διαφορές, ο ΠΑΟΚ αντέδρασε και πήρε κεφάλι στο σκορ.

Οι παίκτριες του Νίκου Δουβίτσα δυσκολεύτηκαν να βρουν λύσεις στο μαρκάρισμα των Αμερικανίδων Μάγιο και Μάντεν οι οποίες κέρδισαν τις μονομαχίες στο «ζωγραφιστό» και ο ΠΑΟΚ έκλεισε το ημίχρονο μπροστά στο σκορ με 30-24.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι Αμερικανίδες του ΠΑΟΚ συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό να φορτώνουν τα καλάθια του ΠΑΣ, ενώ και η Κάρλαφτη με σουτ τριών πόντων «σκότωσε» τον ΠΑΣ.

Οι παίκτριες του Νίκου Δουβίτσα προσπάθησαν στο τελευταίο δεκάλεπτο να μπουν στον αγώνα αλλά δεν μπόρεσαν να βρουν περισσότερες λύσεις στο σκοράρισμα αλλά και την άμυνα και ο ΠΑΟΚ έβαλε τις βάσεις για να φύγει νικητής από τα Γιάννινα.

Για τον ΠΑΣ απομένει το παιχνίδι της Κυριακής με τον ΟΑ Χανίων όπου και θα ολοκληρώσει τη φετινή σεζόν στην Α1 Γυναικών.

ΠΑΣ Γιάννινα-ΠΑΟΚ 49-64
Διαιτητές: Παπαγερίδης-Μελανίδης-Ευφραιμίδης
Δεκάλεπτα: 17-15, 24-30, 36-44, 49-64
ΠΑΣ Γιάννινα (Δουβίτσας): Πανούση 13(2), Σαρηγιαννίδου 4(1), Ντάλα 3(1), Κατσαμούρη, Γκρέις 12(1), Μπράουν 10(1), Πάφη, Χρηστάκη, Βιντσιλαίου Σ. 7.
ΠΑΟΚ (Μασλαρινός): Ακλ 4, Μάγιο 22(2), Κιλαζίδου, Σύρρα 3(1), Κεσίδου, Τόλη Ε., Τόλη Κ., Λέξα 5(1), Καρλάφτη 11(3), Μάντεν 19.

Το πρωτάθλημα της Α1 Γυναικών συνεχίστηκε με την διεξαγωγή της 4ης Αγωνιστικής του Β’ Γύρου.