Δευτέρα 19 Δεκεμβρίου 2016

Χορταστικό ματς και νίκη για τον Πωγωνάτο!!!

Ένα χορταστικό παιχνίδι παρακολούθησαν όσοι βρέθηκαν το μεσημέρι στο Ενωσιακό, μεταξύ του Π.Α.Ο. Ιωαννίνων και του Πωγωνάτου, με νικητές τους φιλοξενούμενους με σκορ 0-4!

Το σκορ αδικεί τους γηπεδούχους που δεν άξιζαν τόσο βαριά ήττα. Το πρώτο ημίχρονο ήταν μοιρασμένο με μια ελαφριά υπεροχή των φιλοξενούμενων. Στην επανάληψη όμως οι πράσινοι μπήκαν πολύ "φουριόζοι" και έχαναν τη μια ευκαιρία μετά την άλλη. Ο νόμος του ποδοσφαίρου όμως τιμωρεί και στο τελευταίο τέταρτο ο Πωγωνάτος έκανε ότι ήθελε, μετά και το πρώτο γκολ που πέτυχε, με τον εκνευρισμό να υπερισχύει για τους γηπεδούχους. Αποδεικνύεται και από τις δυο απευθείας κόκκινες κάρτες που δέχτηκαν. Ο Πωγωνάτος με αυτή τη νίκη παρέμεινε στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας, σε τροχιά ανόδου.

Το φιλμ του αγώνα :

Στο 13ο λεπτό σουτ του Ζιάκκα αποκρούει ο Μπαλλατζία σε κόρνερ. Το εκτελεί ο Ντεμίρης, ο Τσιώλης πιάνει την κεφάλια και η μπάλα περνάει λίγο πάνω από την εστία.

Στο 17΄ μετά από εκτέλεση πλαγίου του Γκορίτσα, ο Ζένελης παίρνει την πρώτη κεφαλιά, την δεύτερη ο Γκούντας αλλά αποκρούει ο Φαρμάκης.

Στο 30΄ δυνατό σουτ του Κάτση στην αγκαλιά του Μπαλλατζία.

Στο 32΄ ο Φαρμάκης κάνει άστοχη έξοδο για να απομακρύνει τη μπάλα από σέντρα, ο Γκούντας σουτάρει από καλή θέση, η μπάλα λίγο άουτ.

Λήξη ημιχρόνου

Στο 48΄ φάση διαρκείας στην περιοχή των πρασίνων, ο Τσαραώσης πιάνει την κεφαλιά, αλλά αποκρούει ο γκολκίπερ.

Στο 51' ο Ντέλλας κλέβει τη μπάλα, σουτάρει, αλλά αποκρούει ο τερματοφύλακας.

Στο 55΄ σουτ του Σινάνη από πλάγια, λίγο άουτ.

Στο 57΄ ο Ντεμίρης σουτάρει, αποκρούει ο Μπαλλατζία, δεύτερο σουτ από τον Ζιάκκα ξανά απόκρουση.

Στο 58΄ ο Ντέλλας περνάει και τον τερματοφύλακα, αλλά από πολύ πλάγια δεν προλαβαίνει να πλασάρει σε κενό τέρμα και η μπάλα περνάει άουτ.

Στο 70΄ σουτ του Ζιάκκα αποκρούει ο Μπάλλατζία, στην επαναφορά ο Ντεμίρης σουτάρει ψηλά άουτ.

Στο 71΄ σέντρα του Ζιάκκα από αριστερά, ο Ντεμίρης από κοντά με κεφαλιά δεν μπορεί να σκοράρει.

Στο 73΄ μετά από κόρνερ του Τσαραώση, ο Ζένελης με κοντινή κεφαλιά κάνει το 0-1.

Στο 74΄ μπαλιά του Τσαραώση στον Ζένελη, αυτός από κοντά νικιέται από τον Πέτσιο.

Στο 76΄ ο Μπράμι κάνει τη σέντρα, η άμυνα των γηπεδούχων δεν διώχνει σωστά, κλέβει ο Ζένελης και μόνος του κάνει το 0-2.

Στο 77΄ κόκκινη στον Ντέλλα για εξύβριση.

Στο 81΄ ο Τσαραώσης βγάζει παράλληλη μπαλιά από αριστερά και ο Γκορίτσας στέλνει τη μπάλα στο δοκάρι.

Στο 80΄ κόκκινη κάρτα στον Ντεμίρη για εξύβριση.

Στο 83΄ ασίστ του Ναθανάηλ στον Κατσαβρία για το 0-3.

Τελικό 0-4 στο 89΄ από τον Ζένελη, μετά από μπαλιά του Τσαραώση

Π.Α.Ο. ΙΩΑΝΝΙΝΩΝ : Φαρμάκης (Πέτσιος 46΄), Νικολός (Σινάνης 15΄), Παύλου, Μηλιάκης, Στεφάνου, Τσιώλης, Ντέλλας (Τούσης 65΄), Κάτση, Καρυώτης, Ντεμίρης, Ζιάκκας

ΠΩΓΩΝΑΤΟΣ : Μπαλλατζία, Ναθαναήλ, Γκορίτσας, Παπάης, Ντέτσικας (Δήμος 76΄), Μυριούνης, Μπάγιας (Κατσαβρίας 65΄) Μπράμι,  Γκούντας (Καπρινιώτης 56΄), Τσαραώσης,