Σάββατο 22 Δεκεμβρίου 2018

"Καταιγίδα" στην ομίχλη η Ανατολή, 2-6 το Μέτσοβο!!! (Videos)

Στο Ενωσιακό γήπεδο το Μέτσοβο σαν τυπικά γηπεδούχος φιλοξένησε την Ανατολή και γνώρισε την ήττα με σκορ 2-6!

Οι φιλοξενούμενοι δεν δυσκολεύτηκαν να κάμψουν την αντίσταση του Μετσόβου, που γνώρισε την πρώτη του εντός έδρας ήττα (βέβαια όχι στη φυσική του έδρα). Οι Μετσοβίτες ήταν αυτοί που ξεκίνησαν καλά, έχοντας την πρώτη καλή στιγμή στο 6ο λεπτό. Από εκεί και μετά τα ηνία πήραν οι «Πόντιοι» , πετυχαίνοντας ένα γκολ από στημένη φάση στο 19΄, αν και το Μέτσοβο αντιστέκονταν σθεναρά και προσπαθούσε να βγάλει αντεπιθέσεις.

Στην επανάληψη όμως οι φιλοξενούμενοι ήταν καταιγιστικοί, πετυχαίνοντας άλλα 5 τέρματα, συν τα δυο των Μετσοβιτών για το τελικό σκορ. Έτσι η Ανατολή παραμένει δεύτερη σε απόσταση αναπνοής από τον Αγροτικό Αστέρα Άνω Καλαμά, με 31 βαθμούς, έναντι 32 των πρωτοπόρων.

Να σημειωθεί ότι στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου η ορατότητα στο Ενωσιακό γήπεδο ήταν πολύ περιορισμένη, λόγω της πυκνής ομίχλης.

Οι καλύτερες φάσεις του ματς :

Στο 6΄ ωραία ασίστ του Τσουλιαη Θ. στον Σταχούλη, τετ-α-τετ αυτός με τον Διαμάντη, νικητής ο τερματοφύλακας της Ανατολής.

Στο 10΄ ο Θανάσης μπήκε από δεξιά, έκανε τη μπάλα, που πέρασε από πολλούς, αλλά τελικά κατέληξε άουτ.

Στο 19΄ κόρνερ του Φωλινα, ανενόχλητος στο δεύτερο δοκάρι ο Κλιτσινάρης πιάνει τη κεφαλιά για το 0-1.

Στο 30΄ σέντρα του Εμβραιζόγλου από δεξιά, ο Σιούτας βρίσκει τη μπάλα, παραλίγο αυτογκόλ, αλλά μπλοκάρει ο Αγγέλης.

Ημίχρονο

Στο 47΄ ο Χριστακόπουλος βγαίνει τετ-α-τετ με τον Αγγέλη και πλασάρει για το 0-2.

Στο 54΄ ασίστ του Χριστακόπουλου από αριστερά, σουτ του Σκανδάλη για το 0-3.

Στο 59΄ αντεπίθεση για την Ανατολή με τον Χριστακόπουλο, η μπάλα φτάνει στον Θανάση, που από κοντά πλασάρει για το 0-4.

Στο 64΄ μετά από κόρνερ η μπάλα φτάνει στον Εμβραιζόγλου, αυτός πασάρει στον Θανάση κι ο τελευταίος με σουτ στη κλειστή γωνία του Αγγέλη κάνει το 0-5.

Στο 74΄ μακρινό σουτ του Τσουλιά Ι., νικάει τον Διαμάντη για το 1-5.

Στο 80΄ σουτ του Σκανδάλη εντός περιοχής και η μπάλα στα δίχτυα για το 1-6.

Στο 87΄ κάθετη πάσα του Γοδέβενου στον Σταχούλη, αυτός σε φάση τετ-α-τετ νικάει τον Αγγέλη για το τελικό 2-6.

ΜΕΤΣΟΒΟ : Αγγέλης, Μπαλιούσκας, Γεωργίου, Τσουλιάης Ι., Κέντρος, Σιούτας, Σταχούλης, Μπλέτσος (Σαραντζίου 85΄), Παλαιοπάνος, Τσουλιάης Θ., Τσουλιάης Κ. (Γοδέβενος 55΄)

ΑΝΑΤΟΛΗ : Διαμάντης, Δήμος (Γκούμας 65΄), Φίλιος Γ. (Μιχαηλίδης 75΄), Μπίζιος, Τζίμας, Κλιτσινάρης, Σκανδάλης (Φίλιος Π. 81΄), Εμβραιζόγλου, Θανάσης, Χριστακόπουλος (Μάντζος 65΄), Φωλίνας