Σάββατο 23 Μαρτίου 2019

Super ανατροπή για τους Αμπελόκηπους, 3-2 τη Λαψίστα!!!

Στο γήπεδο Λιμνοπούλας οι Αμπελόκηποι υποδέχτηκαν την ομάδα της Λαψίστας και πήραν τη νίκη με σκορ 3-2!

Μια νίκη που ήρθε με ανατροπή για τους γηπεδούχους, οι οποίοι βρέθηκαν δυο φορές πίσω στο σκορ, αλλά κατάφεραν να επανέλθουν και να φτάσουν έτσι τους 40 βαθμούς, πλησιάζοντας πολύ κοντά στην προνομιούχο τετράδα.

Οι ιθύνοντες του σωματείου είναι πολύ ευτυχής που πλέον υπάρχει και πυρήνας νεαρών παιδιών από την περιοχή των Αμπελοκήπων, που στηρίζει την ομάδα της γειτονιάς. Επίσης δημιουργείται fan club και το πρώτο πανό, αλλά και μπλουζάκια έκαναν την εμφάνιση τους.

Στο αγωνιστικό κομμάτι η πρώτη καλή στιγμή άνηκε στους γηπεδούχους, όταν στο 13΄ ένα σουτ του Κοσμά, πέρασε λίγο πάνω από την αντίπαλη εστία. Αμέσως μετά πολύ ωραίο σουτ του Ιοαρδανίδη με φάλτσα από δεξιά, ελάχιστα άουτ η μπάλα. Στο 28΄ κόρνερ του Λόκα, ψαλιδάκι του Λιπιώτη στο δεύτερο δοκάρι, βγάζει σε κόρνερ ο Κοτίκας. Στο 31΄ ο Μπάρλας έκανε την παράλληλη μπαλιά από δεξιά και ο Ιορδανίδης από κοντά σκόραρε για το 0-1. Στο 40΄ τετ-α-τετ του Βλάχου, βγάζει με τα πόδια σε κόρνερ ο Κοτίκας.

Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι μπήκαν πολύ πιο επιθετικά να γυρίσουν το ματς. Στο 49΄ φάση διαρκείας μπροστά στα καρέ του Κοτίκα, αλλά ο Λιπιώτης δεν μπορεί να σκοράρει. Στο 50΄ φάουλ του Τσιούρη, λίγο άουτ η μπάλα. Στο 52΄ σουτ του Βλάχου, πάλι ελάχιστα άουτ η μπάλα. Στο 53΄ ανατροπή του Βλάχου εντός περιοχής το πέναλτι εκτελεί ο Λιπιώτης και ισοφαρίζει σε 1-1. Στο 74΄ ασίστ του Νάσιου στον Ιορδανίδη, που πλασάρει για το 1-2. Στο 73΄ μεγάλη χαμένη ευκαιρία με τον Τούση από κοντά. Στο 76΄ τετ-α-τετ του Κοσμά με τον Κοτίκα, αποκρούει ο δεύτερος. Στο 85΄ φοβερό μακρινό σουτ του Λόκα για την ισοφάριση σε 2-2. Στο 88΄ ο Ζιάρας εκτελεί εύστοχα πέναλτι που κέρδισαν για χέρι οι Αμπελόκηποι και γράφει το τελικό 3-2, σε μια super ανατροπή για τους γηπεδούχους.