Κυριακή 30 Οκτωβρίου 2022

Ασβεστοχώρι : Πρόκριση στο 90΄ από την "άσπρη βούλα", 1-0 τους Αμπελόκηπους

Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης ήρθε στο 90΄,  όταν ο Ζώτος Γ. κέρδισε πέναλτι. Ο Οικονόμου Ι. ανέλαβε την εκτέλεση, ο αντίπαλος τερματοφύλακας προσπάθησε να αποκρούσει, αλλά η μπάλα πέρασε τη γραμμή και έγινε έτσι το 1-0.

Οι γηπεδούχοι στο πρώτο 45λεπτο είχαν ένα δοκάρι σε κεφαλιά του Οικονόμου Ι., από εκτέλεση φάουλ του Ντάφλου Π.. Μια ακόμα καλή στιγμή σε κεφαλιά του Μαλάμου, από σέντρα του Γεωργίου Π.. Στην επανάληψη ο Οικονόμου Ι. βγαίνει τετ-α-τετ, περνάει και τον αντίπαλο τερματοφύλακα, αλλά πλασάρει άουτ.

Οι γηπεδούχοι είχαν καλές ευκαιρίες με τον Παγώνη στο πρώτο ημίχρονο, στη μια δεν βρήκε στόχο σε σχεδόν κενή εστία και στην άλλη μόνος του απέναντι από τον αντίπαλο τερματοφύλακα, την έστειλα πάνω του. Στην επανάληψη καλές φάσεις είχαν και οι Μάντζαρης από κοντά, αλλά και με σουτ Λόκας και Κολιός.