Κυριακή 18 Δεκεμβρίου 2016

Νεύρα, τέσσερις κόκκινες κάρτες και....... ισοπαλία στην Ασφάκα!!!

Στο γήπεδο της Ασφάκας η Α.Ε. Γιάννενα φιλοξένησε τον Αγροτικό Αστέρα Άνω Καλαμά και το ματς έληξε ισόπαλο 1-1.

Στο παιχνίδι βγήκαν συνολικά 4 κόκκινες κάρτες, 3 απευθείας κόκκινες και μια σαν δεύτερη κίτρινη, στις καθυστερήσεις του αγώνα. Κι αυτό γιατί στο τέλος του αγώνα τα πράγματα ξέφυγαν και υπήρξαν φραστικοί διαπληκτισμοί, όπως μας ανέφεραν οι ιθύνοντες των ομάδων. Οι δυο ομάδες εκφράζουν παράπονα για την διαιτησία, και κυρίως οι φιλοξενούμενοι.

Στο του ματς τώρα, δεν παίχτηκε πολύ καλό ποδόσφαιρο. Πριν την συμπλήρωση του 20λεπτου ο Νταλακας έχασε κάποιες ευκαιρίες. Στο 27΄ γίνεται το 1-0 όταν ο Βελογιάννης κάνει σέντρα-σουτ από τα δεξιά, ο Καραθανάσης κάνει ασταθής απόκρουση, αλλά η μπάλα έχει περάσει τη γραμμή. Διαμαρτυρίες από τους φιλοξενούμενους. Στο 38΄ επίσης διαμαρτύρονται για πέναλτι. Στο 43΄ όμως γίνεται το 1-1 με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Γρίβα, σε ανατροπή του Γκάνα.

Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι έχασαν καλή ευκαιρία σε σουτ του Αλιγάι Κ., να το αποκρούει ο Καραθάνασης και λίγο αργότερα ο Τόμτσου ήταν κι αυτός άστοχος. Για τους φιλοξενούμενους Γκόνης και Γρίβας προσπάθησαν να γίνουν επικίνδυνοι αλλά χωρίς αποτέλεσμα.

Αποβλήθηκαν με απευθείας κόκκινη οι Μπίκας και Μπαζώρας για τους φιλοξενούμενους και οι Χωραβάτης με απευθείας κόκκινη και Αλιγάι Ε. με δεύτερη κίτρινη την Α.Ε. Γιάννενα

Α.Ε. ΓΙΑΝΝΕΝΑ : Μανουσάκης, Αλιγάι Ε., Χωραβάτης, Κίτσος, Κουτσώνας (Παντζής 67΄), Παππάς, Αλιγάι Κ., Τόμτσος, Θέμελης (Μουλιώτης 46΄), Βελογιάννης, Κουρής

ΑΓΡ. ΑΣΤ. ΑΝΩ ΚΑΛΑΜΑ : Καραθανάσης, Δρίβας, Μητρογιάννης, Παπαναστασίου, Γκάνας, Μπίκας, Μπαζώρας, Ζοτα (Χαλιγιάννης 77΄), Γκόνης, Γρίβας, Νταλάκας