Κυριακή 20 Νοεμβρίου 2022

Ένα ήταν αρκετό για την Ανατολή, απέναντι στη μαχητική Αμφιθέα

Ένα ήταν αρκετό για την Ανατολή, ώστε να πάρει τη νίκη επί της Αμφιθέας, αν και οι «πράσινοι» είχαν κι αυτοί τις ευκαιρίες τους!

Στο 2΄ πλασέ του Ορφανού, έσωσε ο Σελιβάνωφ και τέσσερα λεπτά μετά η Αμφιθέα απείλησε με σουτ του Βλαχόπουλου. Στο 21΄ ευκαιρία για τους φιλοξενούμενους με τον Μήτο και αμέσως μετά σουτ του Γκεσούλη για την Ανατολή, λίγο άουτ η μπάλα. Στο 26΄ ο Τασιούλας σούταρε από το ύψος της περιοχής, η μπάλα κόντραρε και κατέληξε στη συμβολή των δοκαριών του Σελιβάνωφ. Τρία λεπτά αργότερα δυνατό σουτ του Βλαχόπουλου, άουτ η μπάλα. Στο 33΄ κόρνερ που εκτέλεσε ο Κολόκας, κεφαλιά του Τσουμάγκα, στο οριζόντιο δοκάρι η μπάλα.

Η Αμφιθέα απείλησε με Καραγιάννη και Πιλιάφα Ε. στο 54΄και στο 55΄ αντίστοιχα. Στο 59΄ ο Ανατολή φωνάζει για πέναλτι, ότι ανατράπηκε ο Τασιούλας από τον αντίπαλο γκολκίπερ. Στο 65΄ τελικά ήρθε το γκολ, σέντρα του Κιοσσέ, ωραία κατέβασμα και σουτ του Τασιούλα για το 1-0. Στο 71΄ καλή ευκαιρία για τον Γκούμα από πλευράς γηπεδούχων και 77΄ με τον Μήτο για τον Αστέρα, μετά από φάση διαρκείας. Ακολούθησαν τρεις καλές ευκαιρίες της Ανατολής με τον Ορφανό που δεν βρήκαν στόχο

Ανατολή : Τόμπρας, Γιάννος, Γκούμας, Σχισμένος , Δρόσος, Γκεσούλης (46΄ Αρτέμης), Γεωργιάδης (61΄ Κιοσσές), Γκουγιάννης, Ζάραγκας (90΄ Γαβρίλας), Ορφανός, Τασιούλας

Αμφιθέα : Σελιβανωφ, Αδαμ, Κοσμάς (80΄ Λιάπης), Καραγιάννης, Μπαρούτας (80΄ Ζώτος), Πιλιαφάς Ε., Παπάζης, Τσουμάγκας, Βλαχόπουλος, Κολόκας (59΄ Σδούκος), Μητός